Wczoraj

Województwo bialskopodlaskie

województwo bialskopodlaskie w latach 1975-1999

Reforma administracyjna z 1975 roku dotyczyła również w dużej mierze Białej Podlaskiej. Stała się ona stolicą województwa bialskopodlaskiego. Sąsiadowało z województwem białostockim, siedleckim, lubelskim i chełmskim oraz ZSRR (od 1991 z Białorusią i Ukrainą). W bialskopodlaskim znajdowały się miasta takie jak Międzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski, Parczew, Łosice, Terespol. Największym i najludniejszym była oczywiście Biała Podlaska. Znajdowały się tu ośrodki władzy. Urzędy rejonowe znajdowały się w Białej, Radzyniu oraz Parczewie. To tam kierowali się mieszkańcy pobliskich wsi i miasteczek.

Plik:POL województwo bialskopodlaskie COA.svg
Herb województwa bialskopodlaskiego

Skoro o mieszkańcach mowa, dla Białej Podlaskiej, jako stolicy województwa, reforma była korzystna. Przed 1975 rokiem ludność miasta liczyła około 31 tysięcy mieszkańców. W 2001 roku padł rekord - liczba ta zwiększyła się do ponad 59 tysięcy. Dla porównania - obecnie (po utracie statusu stolicy) mieszkańców Białej Podlaskiej jest około 57 tysięcy. W całym województwie natomiast liczba mieszkańców zmieniła się z 280 tysięcy do 309 tysięcy w 1998 roku.

W okresie międzywojennym, w Białej Podlaskiej istniał zakład chemiczny znany na całą Polskę. Produkowano w nim mydła, pudry i pomady. Do dziś, chodząc między uliczkami miasta, możemy spotkać kilka mydlarni. Po wojnie powstały tu m.in. zakłady Techma-Robot, zajmujące się produkcją specjalistycznych maszyn i urządzeń dla różnych branż przemysłu w kraju i za granicą (obecnie w upadłości). Od 1996 działa w Białej Podlaskiej z powodzeniem firma AluTeam Polska Sp. z o.o. zajmująca się produkcją skrzyń ładunkowych do zabudowy na podwoziach samochodowych, eksportująca swoje wyroby głównie na rynki UE. W mieście funkcjonuje też szyjąca odzież firma Bialcon. Przemysł włókienniczy reprezentowały niegdyś zakłady Biawena, istniejące w latach 1967‒2009.

Po reformie 1999

Po reformie administracyjnej w 1999 roku ma status miasta na prawach powiatu. Ta reforma jednak nie pomogła rozwijającemu się miastu. Zmniejszyły się dofinansowania na podstawowe dziedziny, takie jak służba zdrowia czy oświata. Obawiano się, czy większe województwo będzie umiało dostrzec potrzeby miasta. Również jego znaczenie zmalało. Nie było już centrum regionalnym. Obecnie możemy dostrzec zmniejszenie się liczby ludności. Ludzie zaczęli wyjeżdżać w celu poszukiwania lepszej pracy, gdy stopa bezrobocia zwiększyła się. Po otwarciu granic, po wejściu do Unii Europejskiej w 2004 roku, proces emigracji był zauważalny w większości miastach. Do Białej Podlaskiej przyjeżdżały już tylko osoby z mniejszych miasteczek, np. studenci, których nie stać na utrzymanie się w większym i droższym mieście, np. Warszawie, Lublinie czy Białymstoku. Młodzi wyjeżdżali, gdyż nie widzieli dla siebie większych możliwości. Każdego ciągnie do możliwości na "lepsze życie". Jednak zaczęli przyjeżdżać tu inwestorzy. Mieli swój udział w rozwoju miasta, aby to nie straciło aż tak dużo. Obecnie istnieją w mieście strefy, w które można zainwestować, np. Strefa "Lotnisko". Odremontowano też wiele budynków, dostano dofinansowania z UE. Co krok widziałam tablice informujące nas o tym, że remont czy wybudowanie danego obiektu to projekt unijny. Także, moim zdaniem, miasto sobie radzi.

Symboliczny grób województwa bialskopodlaskiego // materiały prywatne