Media

Prasa

W Białej Podlaskiej nie są jakoś bardzo rozwinięte, aczkolwiek od wielu lat królują tu te same media. Jedną z najprężniej funkcjonujących tu redakcji prasowych są chociażby Dziennik Wschodni, Słowo Podlasia czy Tygodnik Podlaski. Te trzy znam nawet ja, gdyż te gazety są jednymi z najpopularniejszych, a czyta je nawet moja babcia w Łukowie. Inne, i w mniejszych nakładach to między innymi Wspólnota Bialska, Kurier Bialski (pojawiające się w okresach przedwyborczych bezpłatne czasopismo), Affish – bezpłatny dwutygodnik ogłoszeniowy oraz Ogłoszeniowa Życie Bialskie. Zupełnie przypadkowo znalazłam siedziby trzech z nich.

Tygodnik Podlaski
Słowo Podlasia i Wspólnota Bialska

Telewizja i Internet

W mieście też stacjonują takie kanały jak Telewizja Wschód, TVP Info Lublin. Lokalna telewizja internetowa to pulsmiasta.tv oraz Interwizja. W internecie również działa kanał na YouTube "Miasto Biała Podlaska", gdzie regularnie dodawane są filmy dotyczące miasta, inwestycji, wydarzeń, festynów i festiwali, planów na miasto. Dużo informacji dowiedziałam się właśnie stamtąd. Skoro już o internecie, to Biała ma dużo stron internetowych poświęconych miastu. Mieszkańcy mogą znaleźć tam informacje z pierwszej ręki, załatwić sprawy, dowiedzieć się czegoś o swoim mieście. Jest cała lista takich stron.

  • biala24.pl – codzienne informacje z miasta i okolic
  • slowopodlasia.pl – najstarszy istniejący portal informacyjny powiązany z tygodnikiem Słowo Podlasia
  • tygodnikpodlaski.pl – podlaski portal informacyjny powiązany z tygodnikiem Tygodnik Podlaski
  • radiobiper.info – miejski portal informacyjny
  • podlasie24.pl – podlaski portal informacyjny powiązany z Katolickim Radiem Podlasie
  • bialapodlaska.pl – internetowy serwis Urzędu Miasta Biała Podlaska
  • dziennikwschodni.pl – lubelski serwis informacyjny
  • bialapodlaska.naszemiasto.pl – część dużego portalu naszemiasto.pl zawierająca informacje z miasta
  • OgloszeniaBiala.pl – internetowy serwis ogłoszeniowy Białej Podlaskiej i okolic
  • pulsmiasta.tv – wiadomości z miasta i regionu
  • biala.podlaska.pl – katalog firm z Białej Podlaskiej, ogłoszenia lokalne
  • interwizja.edu.pl – informacje z miasta i regionu
  • podlasiesiedzieje.pl – serwis informacyjny poświęcony szczególnie kulturze, edukacji i sportowi

Radio

Mieszkańcy również mają dostęp do  lubelskiej rozgłośni regionalnej należącej do Polskiego Radia. - Radio Lublin 93,1 FM. Z Siedlec nadawane jest także Katolickie Radio Podlasie. W 2008 roku KRRiT ogłosiła konkurs na częstotliwość 99,2 MHz w Białej Podlaskiej. Miała zostać tu uruchomiona lokalna stacja radiowa dla mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic. O częstotliwość ubiegały się takie stacje jak: Radio ESKA, RMF Maxxx, Radio Złote Przeboje swoją stację chciało też uruchomić Słowo Podlasia i „Radio Biper”. Ostatecznie koncesję przydzielono Białoruskiemu Radiu Racja z Białegostoku, które swój program adresuje do ludności białoruskiej. Stacja ruszyła jesienią 2009.

Szukając informacji o ludności Białej Podlaskiej natknęłam się na fragment artykułu Gazety Wyborczej o białoruskim radiu - a raczej o protestach przeciwko niemu. Artykuł zatytułowany "Biała Podlaska, choć nie chciała, ma Rację" mówi o białoruskim Radiu Racja, które wspiera białoruską opozycję. Pozwolono na nadawanie dla białoruskiej mniejszości, z Białegostoku, w ramach projektu "Europejskie Radio dla Białorusi". Po postawieniu nadajników, lokalny konkurent oraz mieszkańcy zaprotestowali: "Wolimy nasze radio". Na stronie Gazety Wyborczej znajdziemy też inne artykuły, mówiące, że "W Polsce radio ma mówić po polsku".

Filmy realizowane w Białej Podlaskiej

  • Smoleńsk – reż. Antoni Krauze; premiera planowana na 2016
  • To nie koniec świata (serial telewizyjny) – reż. Łukasz Jaworski; od 8 września 2013 na antenie telewizji Polsat