Pałac Radziwiłłów
Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów // jedno z lepszych zdjęć z materiałów prywatnych
Kościół św. Anny
Wybudowany w 1572, na pogorzelisku wcześniejszej świątyni, pierwotnie jako zbór ariański (braci polskich). Po wypędzeniu arian w 1596 przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotkę", przebudowany w latach 1597-1603 i w 1603 wyświęcony pod wezwaniem św. Anny.
Od północy barokowa kaplica pod wezwaniem św. Jana Kantego z początku XVIII w. Kaplicę tę zbudowano w 1625, uważana jest przez wielu za najcenniejsze dzieło renesansowe na Podlasiu.
Na dachu świątyni znajduje się krzyż u którego podstawy widnieje leżący islamski złoty półksiężyc, umieszczony tam na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem (w 1683).
Akademia Bialska - Liceum im. Ignacego Kraszewskiego
Historia szkoły sięga 12 grudnia 1628 r. kiedy to ksiądz Krzysztof Wilski – Ciborowicz sporządził akt fundacyjny Akademii Bialskiej, w której były określone założenia organizacyjne szkoły. Fundator na jej działalność przeznaczył swój cały majątek. W 1700 r. został utworzony pierwszy teatr, w którym były wystawiane sztuki historyczne. W czasie powstania listopadowego szkoła była zamknięta, a w jej gmachu wojska rosyjskie wojska urządziły szpital. W zależności od wydarzeń, sytuacji w kraju lub zmieniania przynależności do kraju, szkoła zmieniała swoje funkcje i profile, np na gimnazjum austryjackie, szkołę wydziałową, profil filologiczny czy szkołę powiatową. Działalność w obecnym budynku szkoła wznowiła 1 września 1919 r. W latach 1937-39 zostały utworzone pierwsze klasy Liceum Ogólnokształcącego szkoły przy Państwowym Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego. W latach 1977-79 Liceum zostało rozbudowane. Jednym z najwybitniejszych wychowanków szkoły był pisarz Józef Ignacy Kraszewski, a także Roman Rogiński, ksiądz Stanisław Brzóska. Ze szkołą związani byli Stefan Żeromski i Julian Ursyn Niemcewicz, a ze dzisiejszych czasów Bogusław Kaczyński i Roman Kłosowski.
Ławeczka Józefa Ignacego Kraszewskiego
Odsłonięta 12 września 2008.

Pierwszy pomnik Kraszewskiego w Białej Podlaskiej został wzniesiony w roku 1928 u zbiegu ulic Zamkowej i Warszawskiej.
Muzeum Południowego Podlasia
Mieści się w XVIII-wiecznej wieży i bramie wjazdowej należącej do zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów. Dzieli się na wydziały: Archeologii, Etnografii i Artystyczny - wraz z Gabinetem Numizmatycznym, a także oddział Martyrologiczno-Historyczny, który gromadzi, opracowuje i udostępnia muzealia z dziedziny: historii, militariów i sfragistyki. Muzeum posiada największą w Polsce kolekcję ikon (liczącą ponad 1400 obiektów), a także malarstwa poświęconego tematyce koni czystej krwi arabskiej oraz bogate zbiory materialnej Kultury Ludowej Południowego Podlasia. Organizuje przedsięwzięcia o charakterze naukowym, kulturalnym i oświatowym.Sztuka Ludowa
W mieście działa wiele zespołów ludowych, kultywujących kulturę Podlasia. Należą do nich zespół chóralny, zespół taneczny i kapela ludowa. Biała Podlaska jest także znanym od XVII w. ośrodkiem garncarskim. Działa też Fundacja Kreacja – Magia Rąk zajmująca się promocją rękodzieła w regionie.Inne
![]() |
Na rynku znajdują się bardzo ładne kolorowe kamieniczki. |
Pomnik Św. Michała Archanioła na smoku - symbol i patron miasta. |
Pomnik orła na Placu Wolności. |
Plac Wolności, na którym z chęcią oglądałam bawiące się rodzeństwo. |