Kultura, sport i edukacja

Biała Podlaska już na wjeździe wita nas pod względem kulturowym. W poczekalni stacji kolejowej została umieszczona przez Gminny Ośrodek Kultury wystawa "Biała Lokomotywa".


Przed przyjazdem nie interesowałam się zbytnio Bialskim Centrum Kultury - i tu mój błąd. Przechodziłam obok budynku i postanowiłam wejść, zobaczyć. Zaciekawiło mnie wnętrze budynku - wszędzie porozklejane plakaty i informacje o wydarzeniach kulturowych, koncertach i najbliższych imprezach, o których czytałam na bannerach na przystankach. Zdziwił mnie ogrom i ilość tych wydarzeń. Co ciekawe, weszłam tam za pewną rodziną, która chciała dopytać się o najbliższy koncert śpiewaczki operowej. Obok dwie kobiety rozmawiały o tym samym. Innego dnia czytałam o koncercie Gwyn'a Ashton'a w Veronie, który również miał duży rozgłos. Oglądając ściany informacyjne, nie sądziłam, że jest aż tak duże zainteresowanie wśród społeczeństwa. A jednak, pozytywne zaskoczenie.

Bialskie Centrum Kultury // materiały prywatne

Mini-gazetka Bialskiego Centrum Kultury informująca nas o najbliższych wydarzeniach kulturowych w mieście // materiały prywatne

Jeżeli chcemy zasięgnąć trochę historii, to można wybrać się do Muzeum Południowego Podlasia. Posiada w swoich zbiorze największą kolekcję ikon.


Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Południowego Podlasia // materiały prywatne

Mieszkańcy domagają się teatru - spektakle (a także występy kabaretów) wystawiane są m.in. na auli głównej Państwowej Szkoły Wyższej czy w Bialskim Centrum Kultury. Do dyspozycji mają jednak dwa kina - Novekino Merkury oraz Cinema 3D w Rywalu.
W Parku Radziwiłłowskim odbywają się cykliczne wydarzenia jak Dni Białej Podlaskiej, Pożegnanie wakacji. W określonych miejscach, o określonej porze natkniemy się na Podlasie Jazz Festival, Biała Blues Festival, Bialskie Dni Fantastyki. Działają też chóry dziecięco-młodzieżowe czy parafialne. 


Akademia Wychowania Fizycznego

Filia warszawskiej AWF (AWF Biała Podlaska) w Białej Podlaskiej jest publiczną uczelnią wyższą. W 1969 na podstawie zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego utworzono Wyższe Studium Nauczycielskie jako filię UMCS. W ramach tego Studium powstały 3 kierunki kształcenia: wychowanie fizyczne z nauczaniem początkowym, nauczanie początkowe z wychowaniem fizycznym i nauczanie początkowe z zajęciami praktyczno-technicznymi. Kierownikiem Studium został doc. dr Władysław Romanowski.
Od 1970 jest integralną częścią AWF w Warszawie. W latach 2001–2010 uczelnia nosiła nazwę: Zamiejscowy Wydział Wychowania Fizycznego, w latach 2010–2014: Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej, a obecnie to Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego Filia w Białej Podlaskiej.
W listopadzie 1969 powołano Klub Uczelniany AZS, a jego prezesem został mgr Józef Starzyński. W 1974 nastąpiła zmiana nazwy na Robotniczo-Akademicki Klub Sportowy („RAKS”). Później w ramach zmian strukturalnych klub zmienił nazwę na obecną: AZS-AWF Biała Podlaska, a jego prezesem jest dr Adam Wilczewski. W klubie działa 7 sekcji sportowych, m.in. I-ligowe: lekkiej atletyki, podnoszenia ciężarów, gimnastyki sportowej, akrobatyki sportowej. Wielu zawodników AZS-AWF reprezentowało barwy Polski, m.in. na Igrzyskach Olimpijskich. W 2005 odbyły się tu Mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce.


Państwowa Szkoła Wyższa

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (PSW Biała Podlaska) to polska uczelnia zawodowa, utworzona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2000 roku.

"Wielki dzień w Białej Podlaskiej. W poniedziałek, 2 października 360 studentów na czterech kierunkach rozpoczyna zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Uroczystą inaugurację roku akademickiego zaplanowano na 18 października. - To zadośćuczynienie za likwidację bialskiego województwa - komentują nad Krzną."
~fragment artykułu "Gazety Wyborczej" z dnia 30/09/2000